Cum apreciati starea mediului din localitatea natala,la nivel de municipiu,sau la nivel de tara

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum apreciati starea mediului din localitatea natala,la nivel de municipiu,sau la nivel de tara

Mesaj  Ana Hrapov la data de 18/1/2010, 18:51

Va propun sa punem in discutie cum apreciati starea ecologica a localitatii natale.
Care sunt factorii care contribuie la agravarea sau imbunatatirea starii mediului .Daca aveti dovezi concrete ,imagini,poze realizate de voi le puteti plasa pe forum.
Ana Hrapov
Admin
Admin

Data de inscriere : 18/01/2010
Varsta : 46
Localizare : Bălti

http://www.geografie.trei.ro

Sus In jos

mediu

Mesaj  andriananovac la data de 19/1/2010, 20:46

Starea mediului din localitatea mea este foarte rea. Rîul Răut este foarte murdar cu mult gunoi. Locatarii aruncă gunoaie peste ferestre sau in loc să-l ducă la locul pentru gunoi îl aruncă în stradă.
As dori ca localitatea mea să fie mai curată şi cu un rîu mai limpede. Sad Sad Sad
andriananovac
membru profesoral
membru profesoral

Varsta : 20
Localizare : Balti

Sus In jos

Mediul nostru Da sau NU!!!

Mesaj  Gabriela.Lopotenco la data de 19/1/2010, 21:26

Starea ecologica in localitatea mea este foarte dezagreabila Sad Sad Sad !! OARE DE CE? se pune intrebarea....In jur totul este poluat, iar Riul Raut este inconjurat numai de mizerie oribila!! Ar fi bine daca cineva ar ingriji teritoriul Rautului!!! Nu e normal ca noi, elevii sa facem curatenie in jurul Riului daca a 2 zi iar vin boschetarii si isi gasesc culcus si iar totul este plin cu gunoi!!! Starea ecologica in tara natala depinde doar de noi, ce votati? Da sau Nu?Pastram sau nu pastram!!! Aerul e viata noastra!!! Eu votez Daaaaaaaa pastram curatenia!!!! cheers
Gabriela.Lopotenco
membru profesoral
membru profesoral

Varsta : 21
Localizare : Moldova.Balti

Sus In jos

Re: Cum apreciati starea mediului din localitatea natala,la nivel de municipiu,sau la nivel de tara

Mesaj  Ana Hrapov la data de 19/1/2010, 21:56

Gabriela si Andriana ,bravo voua ca sunteti cele mai active membre ale forumului .
Vreau sa comunic ca in ultimul timp starea sanitara,daca se poate de zis asa , este mai favorabila decit inainte ,desi mai lasa de dorit.
Chiar elevii nostri participa activ la actiuni de curatare a luncii Rautului.Dar ca sa nu ne revoltam mereu , e cazul sa constientizm fiecare dintre noi pozitia sa in mediul in care traieste.Ex: acasa pastram curatenia ?,dar la scoala ? dar in strada?
Caci unde nu ne aflam tot noi ne intilnim cu ceea ce nu ne place .Dar cine arunca gunoiul pe strada ,pe coridoarele liceului,in locurile neautorizate ????Tot cineva dintre cei care traiesc printre noi,numai ca lipsiti de simtul raspunderii in fata constiintei proprii...
Eu te sustin .Strig DA!!!!!! la propunerea ta.
Ana Hrapov
Admin
Admin

Sus In jos

......

Mesaj  Ţapu Daniela la data de 20/1/2010, 19:06

Parerea mea este ca starea in nordul republicii Moldova(Balti) este foarte dezaproba. In localitate predomina mult bioxid de carbon care poate aduce la o stare foarte rea natura... Ar urma citeva schimbari:
- Ar disparea taote vietatile..
- sar schimba compozitia apei..
- ca rezultat vor cadea precipitatii poluate...
- ar disparea vegetatia...
- S-ar produce schimbari climatice radicale.
Eu va recomand sa protejati natura...... flower
Ţapu Daniela
membru nou

Data de inscriere : 20/01/2010
Varsta : 19

Sus In jos

...

Mesaj  Ana Hrapov la data de 20/1/2010, 23:23

Si care sunt caile de poluare a mediului din localitatea natala,dupa parerea voastra cind se vorbeste despre cantitatile mari de dioxid de carbon si alte gaze toxice?
Ana Hrapov
Admin
Admin

Sus In jos

Mersi

Mesaj  Gabriela.Lopotenco la data de 21/1/2010, 20:30

D.Ana va multumesc foarte mult pentru incurajare!! Ma alatur la fiecare cuvintel scris de dumneavoastra!! Mizeria pe strazi.pe coluarul scolii ba chiar si in cela ma populate locuri este facuta de cineva dintre noi! Dar nimeni nu are sovestea sa recunoasca stiind ca cum pastram asa si vom avea precum exista un proverb(unde iti faci culcusul acolo si vei dormi)!!! Doar ca la fiecare pas exista urne unde putem arunca gunoiul... Rolling Eyes parerea mea este ca celmai mult predomina lenea!!!! DADADAA SI INCA O DATA DAAAAAAAAAA pastrati curatenia ea e viata noastra!!
Gabriela.Lopotenco
membru profesoral
membru profesoral

Sus In jos

incalzirea globala

Mesaj  andriananovac la data de 23/1/2010, 13:40

Despe incalzirea globala am postat doua filme.
andriananovac
membru profesoral
membru profesoral

Sus In jos

Starea Mediului Ambiant in Republica Moldova Surse de Poluare si Masuri de Protectie

Mesaj  Gabriela.Lopotenco la data de 1/2/2010, 13:24

Relaţiile om şi natură, în condiţiile trecerii de la economia planificată la relaţiile de piaţă şi în contextul agravării multor probleme sociale au contribuit şi la crearea unor probleme de mediu, cele mai esenţiale fiind înrăutăţirea stării mediului în ansamblu şi utilizarea neraţională a componentelor naturii. Activităţile economice din perioada de tranziţie au dus la creşterea a presiunei practic asupra tuturor componentelor de mediu: aer atmosferic, resursele acvatice, funciare, biologice şi asupra subsolului. Impactul care persistă pînă în prezent poartă caracter direct s-u indirect.Nimeni nu da dovada de curaj ca sa ridice mizeria de pe strazi care este un impact asupra sanatatii noastre si sa o arunce la gunoi,ba din contra urmareste acest scop si continue sa arunce gunoiul pe stazi!! Eu votez DAAAAAAAAAAAAAA DAAAAAAAAAAAA DAAAAAAAA TREBUIE SA PROTEJAM NATURA!!! Surprised Very Happy Exclamation flower bounce
Gabriela.Lopotenco
membru profesoral
membru profesoral

Sus In jos

!!!!

Mesaj  Gabriela.Lopotenco la data de 3/2/2010, 20:58

Iarasi am sa adaug cite ceva la cele scrise:deci intri-un cuvint"DEZAGREABILA" Question Question Question
Gabriela.Lopotenco
membru profesoral
membru profesoral

Sus In jos

!!!

Mesaj  andriananovac la data de 5/2/2010, 20:35

Despre calităţile miraculoase ale apei ştiau încă strămoşii noştri cei mai îndepărtaţi. Nu în zadar în multe legende şi mituri populare se spune că apa este izvorul vieţii. Într-adevăr, starea sănătăţii populaţiei şi nivelul sanitaro-epidemiologic al localităţilor depind în mare măsură de cantitatea şi calitatea resurselor acvatice disponibile, protecţia şi conservarea lor devenind un obiectiv major al multor state din lume. Shocked Shocked Shocked
andriananovac
membru profesoral
membru profesoral

Sus In jos

!!!

Mesaj  Gabriela.Lopotenco la data de 6/2/2010, 17:35

Ma alatur la toate cuvintele scrise de catre colegii de forum!! DA,pina in ziua de azi starea mediului ambiant inca nu sa schimbat deloc!! Dar noi generatia urmatoare trebuie sa facem in fel si chip ca sa ocrotim natura fiindca ea esste aerul iar aerul e viata!!! Surprised
Gabriela.Lopotenco
membru profesoral
membru profesoral

Sus In jos

Re: Cum apreciati starea mediului din localitatea natala,la nivel de municipiu,sau la nivel de tara

Mesaj  andriananovac la data de 6/2/2010, 19:38

andriananovac
membru profesoral
membru profesoral

Sus In jos

Starea mediului din localitatea mea

Mesaj  Marina Niculeac la data de 13/2/2010, 21:03

Eu cred ca starea mediului din localitatea mea este foarte rea!!!!!!Riul si lacurile sunt foarte murdare!Parcurile si locurile pentru odihna sunt foarte poluate!!!Gunoaiele sunt aruncate pe strada!!!!!!!!OAMENII NU SE GINDESC LA SANATATEA LOR!!!!!
Marina Niculeac
membru academic
membru academic

Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Mesaj  Marina Niculeac la data de 14/2/2010, 10:24

Eu aprecie starea mediului in localitatea mea mai putin decit la nivel de tara!!!!!!!Cele mai frumoase locuri unde ne putem odihni sunt foarte poluate!!!OARE DE CE???? confused confused confused
Marina Niculeac
membru academic
membru academic

Sus In jos

Mesaj  Diana Lari la data de 14/2/2010, 15:18

Din pacate starea mediului inconjurator a Moldovei este foarte poluat!!!
Diana Lari
membru nou

Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Mesaj  Diana Lari la data de 14/2/2010, 15:21

Oamenii trebuie sa ia niste masuri pentru a inbunatati starea mediului inconjurator dar din pacate................ nimeni nu se ocupa de aceasta problema!
Diana Lari
membru nou

Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Mesaj  Marina Niculeac la data de 14/2/2010, 15:46

Sustin parerive membrilor!!!!!!!Sunt deacord!!
Marina Niculeac
membru academic
membru academic

Sus In jos

Mesaj  dimetra nichiforeac la data de 14/2/2010, 15:55

Marina,noi nu trebuie sa sustinem parerile,trebuie sa activam cit mai repede,de noi totul depinde
dimetra nichiforeac
membru activ
membru activ

Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Mesaj  Gabriela.Lopotenco la data de 14/2/2010, 17:50

Exact!! Oamenii care polueaza toate locurile publice din orasul nostru sunt niste oameni fara inima care deloc nici macar un pic nu se gindesc la sanatate!!!!!
Gabriela.Lopotenco
membru profesoral
membru profesoral

Sus In jos

Mesaj  Gabriela.Lopotenco la data de 14/2/2010, 17:51

Chiar daca doar cu un singur cuvint"sustintem"nu inteprindem nimic in tara,e nevoie de forta!!!
Gabriela.Lopotenco
membru profesoral
membru profesoral

Sus In jos

Iata ce se intimpla in Moldova

Mesaj  Marina Niculeac la data de 14/2/2010, 20:35

[img][/img]
Marina Niculeac
membru academic
membru academic

Sus In jos

Mesaj  Gabriela.Lopotenco la data de 14/2/2010, 20:40

E groaznic,e indiscutabila aceasta situatie!!!!
Gabriela.Lopotenco
membru profesoral
membru profesoral

Sus In jos

poluare

Mesaj  Marina Niculeac la data de 14/2/2010, 20:49

[img][/img]
Marina Niculeac
membru academic
membru academic

Sus In jos

Mesaj  Gabriela.Lopotenco la data de 15/2/2010, 19:24

Oau,cie pareri adunate pe acest miraculos forum dar tot in zadar!!!! I jur Totul e inacceptabil !!! Mizerie,sacose,gunoi!! Tara noastra nici de cum nu poate fi comparata cu alte tari civilizate!! DEZASTRU COMPLET!!!!
Gabriela.Lopotenco
membru profesoral
membru profesoral

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum